
En, kunnen Duitsers een beetje tegen hun verlies, vroegen diverse Nederlanders me met een verdacht grote glimlach. ‘Erstaunlich gut‘, moet ik zeggen. Dat was al goed te zien direct na de verloren wedstrijd tegen Zuid-Korea. Van de tafel naast me klonk nog een hartgrondige oerbrul ‘Mmmááánnnn!!, zoals alleen Duitsers dat kunnen. Maar dat was het dan ook.
Geen frustratie, geen tirades over wie er op moet stappen. Nee, in de Biergarten waar we met team Duitslandnieuws keken, klonk zelfs applaus bij de aftocht van Die Mannschaft. De meeste Duitse kennissen en vrienden waren het er direct over eens; het verlies was volkomen terecht.
Verdriet verwerken met humor
Natuurlijk bestaat er dit middel om de eerste pijn te verdoven:
Das ältere Paar neben mir auf der #Fanmeile ist sich einig.
Er: "Zu statisch."
Sie: "Ja genau, zu statisch!"
Er: "Die müssen mehr aus den Chancen machen."
Sie: "Chancen, ja! Mehr machen!"
Er: "Ich brauch en Bier."
Sie: "Für mich en Großes!"#GERKOR @Tagesspiegel— Helena Piontek (@fraupiontek) June 27, 2018
Nu heerst onder andere in Nederland het cliché dat Duitsers geen humor zouden hebben. Het tegendeel wordt ruimschoots bewezen. Want het is opvallend hoeveel mensen humor als wapen inzetten om hun verdriet te verwerken.
Zo mogen kinderen bij deze bouwmarkt gratis voetballen meenemen om educatieve redenen:
Danke #obi
Ccc @DFB_Team pic.twitter.com/lITjmtSPgd— ⓟⓔⓡ ⓑⓘⓚⓔ 🚴 (@per_bike_berlin) July 3, 2018
Het loont om nu goedkoop een tweedehands beamer op de kop te tikken:
WK-tristesse: Duitse variatie op Hemingways beroemde Six-Word Novel:
For Sale: Beamer, Used Only Three Times (Oké, zeven woorden – en non-fictie) https://t.co/IY56pEEWBq— Juurd Eijsvoogel (@JuurdEijsvoogel) June 28, 2018
Deze twitteraar ziet het verlies inclusief de regeringscrisis van de zonnige kant:
Schlechter Fußball, schönes Wetter und eine dauerhaft wackelige Regierung.
Es ist so weit: Wir sind Italien!— O!Rasche (@ORasche) July 2, 2018
Maar dat is natuurlijk veel te kort door de bocht gedacht:
Ihr seid immer noch meilenweit davon entfernt, irgendwas mit Italien gemeinsam zu haben. Setzen! Sechs. pic.twitter.com/lsG0BzWUcQ
— Sofia Mendes (@psMendes_) July 3, 2018
Genieten van de leegte
Sinds het WK in 2006 kent Duitsland de traditie van ‘public viewing’ op de ‘Fanmeile’. Dat is ‘Denglish’ voor massaal op grote schermen de wedstrijd volgen op de lange straat tussen de Brandenburger Tor en de Siegessäule. Het stond lang voor de verbroedering van het herenigde Duitsland.
Maar nu Duitsland niet meer meedoet, ziet het er wel heel kaal uit:
Die #Fanmeile ist so gut wie leer, aber sie blockiert den gesamten Verkehr https://t.co/EJ29KarNfy #berlin #schupelius pic.twitter.com/F9KrH882Iv
— BZ Berlin B.Z. (@bzberlin) July 3, 2018
Maar ook die leegte kan je van de positieve kant bekijken, vindt deze fietsende twitteraar:
Berliner Fanmeile oder: Alle zwei Jahre wird für ein paar Wochen der Traum einer autofreien Innenstadt wahr. pic.twitter.com/A0wtA8xnzE
— Verena Mayer (@ve_mayer) July 2, 2018
En bij het zoeken van troost, leest deze twitteraar het slechte nieuws liever in het Nederlands:
In Holländisch hört es sich gar nicht so tragisch an #KORGER pic.twitter.com/5Ij2Xi4HWK
— frollein_dropje (@frolleindropje) June 27, 2018
Uiteindelijk is voetbal een soort van politiek, maar dan anders:
Aufbruchstimmung sieht anders aus.
Mehr Karikaturen von Klaus #Stuttmann unter https://t.co/AwaVYn2lag pic.twitter.com/Dbls0GetT2
— Tagesspiegel (@Tagesspiegel) July 3, 2018