
De Duitse minister van Financiën Wolfgang Schäuble doet dit jaar een minder grote greep in de staatskas dan waar veel mensen bang voor waren. De CDU-minister en nestor van het derde kabinet Merkel maakt 7 miljard euro extra schulden, zo blijkt uit informatie waar Handelsblatt de hand op wist te leggen.
Binnen de perken
Daarmee stuurt Schäuble aan op een begroting die in balans is. Tenminste, als de conjuncturele effecten niet worden meegerekend. Het maximaal haalbare was een nieuwe schuld van 8,5 miljard euro geweest. De meeste experts hadden verwacht dat de minister door alle dure verkiezingsbeloftes daar ver over heen zou moeten gaan.
Toch lukt het de minister van Financiën om de uitgaven enigszins binnen de perken te houden. Bovendien stroomt er dit jaar weer meer geld de Duitse schatkist binnen. Toch is de 7 miljard duidelijk hoger dan wat Schäuble voor de verkiezingen had ingepland. Het vorige kabinet Merkel rekende op 6,2 miljard. Maar bij de onderhandelingen met de SPD werd het al duidelijk dat dit getal niet houdbaar zou zijn.
Zwarte nul
Op 12 maart beslist de Duitse regering over de begroting, maar de interne planning daarvoor is al afgerond. Ook worden de piketpaaltjes voor 2015 uitgezet. Dan moet Schäuble proberen geen nieuwe schulden te maken en dus uitkomen op een zwarte nul, één van de belangrijkste verkiezingsbeloftes van zijn eigen partij de CDU.